Vallaha brakmaz ye Ol

Gönderen Konu: Güme Avcılığı serbest bırakılmalı mı?  (Okunma sayısı 3144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
    • SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK VE YABAN HAYATI KORUMA DERNEĞİ
Güme Avcılığı serbest bırakılmalı mı?
« : 15 Mayıs 2013, 11:25:57 »
Ülkemizde özellikle ördek ve kaz avında gümecilik yasak olmasına rağmen yapılıyor. Sizce güme avı serbest bırakılmalımıdır. Güme avcılığının yaban hayatı açısından zararı var mıdır. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir.

05 Nisan 1955 Tekirdağ

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
Ynt: Güme Avcılığı serbest bırakılmalı mı?
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2013, 11:23:46 »
Bu nereden çıktı diye sorabilirsiniz. Edirne avcılar derneği bu konuda 10.000 imza toplayıp bakan Eroğluna göndermiş. Bakan beyde bunun üzerine genel müdürlüğe bu bölgedeki avcı dernekleri ile toplantı yapılmasını emretmiş. MAK toplantısının yapıldığı gün Çorluda toplantı yapıldı. Ne olduğunu bir daha yazmayayım. Ben az çok bu işlerle ilgilenirim benim imza kampanyasından haberim olmadı. Edirnede 10.000 avcı yok. Ya çevre illerden destek verdiler yada avcı olmayanlarda imza verdi. Neyse orasını fazla kurcalamayalım.
http://edirneavcilardernegi.com bu derneğin sitesinde bununla ilgili bir bilgi yok demek ki başka bir dernek
Bulabildiğim tek yerel gazete haberi. başlık; Gümeler güme gitmesin

http://www.hudutgazetesi.com/haber/12354/gumeler-gume-gitmesin.html
Bu konuda bir yorum yapmadan önce bu eyleme kalkışanların ne dediklerini dinleyip anlamak lazım buyursunlar anlatsınlar.
05 Nisan 1955 Tekirdağ

volkan sezen

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
  • AV KRALLARIN SPORU SPORLARINDA KRALIDIR
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2013, 22:34:20 »
bence gümeler yasak olmalı hele bi serbest kalsın 3+1 e kadar uzanır o gümeler ohh ne ala demle çayı aç şarabı yak sobayı çak canlı mühreleride hayvan geldimi mazgallardan dan dun sonra amma ördek vurduk akşam ... eskiler g.t terlemeden balık tutulmaz der her işinde bi raconu var etiği var herşey vurmak değil anı yaşamakta lazım kıça kar suyu değecek biraz ördek kaz avında
Rüzgar kayadan ne alır

06,05,1982TEKİRDAĞ 05306602759

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2013, 11:15:02 »
Dur bakalım volkan, bu on bin kişiden kaç kişi cevap yazacak. Bu konu diğer forum ve sitelerde de duyurulmalı. Önce bir dinleyelim sonra söyleyeceklerimizi söyleriz.
05 Nisan 1955 Tekirdağ

volkan sezen

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
  • AV KRALLARIN SPORU SPORLARINDA KRALIDIR
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2013, 16:26:56 »
ben başında söyledim hocam sonu başı bu bilmediğimiz görmediğimiz şey değil bence dile getirilmesi bile av etiğine uygun değil bekleyelim bakalım kim ne der
Rüzgar kayadan ne alır

06,05,1982TEKİRDAĞ 05306602759

ulvi şafak

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2013, 19:29:45 »
Gümeler yasak olmalı dır ..

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2013, 11:36:58 »
Bu videoyu dikkatli izleyiniz. kısa süre sonra yorum yapacağım
05 Nisan 1955 Tekirdağ

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2013, 13:30:44 »
Sevgili arkadaşlar bazı kişiler formumuzu üye olmadan veya üye olup formdaki konulara görüşünü yazmak yerine özel mesaj göndererek sitem ve eleştirel görüşlerini bildiriyorlar.
Öncelikle forumu sadece kendi kişisel görüşlerimizi aktarmak için kurmadık. Adem isimli kardeşim  Güme avcılığına karşı olduğunu benim de karşı olduğum gibi bir fikre kapılış. Bir şey yapmadığımı söylüyor.
Şimdi ben ne diyeyim.
Bugün çorluda 1. bölgedeki avcı dernekleri toplantıya çağrılıp istişarede bulunuldu. Bende oradaydım. Davet telefon aracığıyla yapıldı. Gündem belirtilmedi. Güme avcılığı hakkında avcıların görüşü alındı. Maalesef üzülerek izledik ki avcılığımıza yön verecek dernek ve yöneticilerinin büyük bir çoğunluğunun ne kurumsal nede kişisel bir vizyonları var.  O ormancı böyle yaptı şu memur şöyle davrandı gibi sipesifik kişisel olaylar anlatılarak havanda su dövülüp duruldu. Çok acıdır ördekleri istihdam ettiğini söyleyen dernek başkanı vardı. Hani insanın ördeklere kaç para maaş veriyorsun diye sorası geliyor. Dünyaya gözlerimizi kapamış "körlerle sağırlar, birbirini ağırlar" misali kendimizi avutuyoruz
formu dikkatli takip etse bilgilenecek.
Edirne avcılık derneği 10 bin imzalı dilekçe ile güme avcılığının serbest bırakılmasını istemiş bu onların demokratik hakkı. Onlar istedi diye güme avcılığı serbest bırakılacak diye bir kural yok size yazdığım gibi sizde doğaya ve çevreye duyarlı insanlarla hatta hayvan severleri de katarak 100 bin imzalı bir dilekçe ile güme avına karşı olduğunuzu bakanlığa iletirsiniz. Buna sizin demokratik hakkınızdır.

Gelelim benim güme avcılığı hakkındaki görüşlerime; Türkiye de güme avcılığı eskiden kalma bir gelenektir. Ancak günümüz koşullarında geleneksel usullerde güme avcılığı etik dışı olmasının yanında yaban hayatı açısından da  doğru bir avlanma yöntemi değildir. Avlananlar bilir ki yasak olan usulleri kullanmadan o gümeler de ördek vuramazsınız. Ya canlı mühre kullanacaksınız ya da maket ördek kullanıp yasak olan teyplerle hayvanları kandıracaksınız. Amerika da duckman ler ağızda çalınan düdüklerle bu işi yapıyorlar. Ancak onlar bizde de serbest olan becene diye tabir edilen siperler kullanıyorlar. Bizim avcılar konteynerden oluşturma 5 yıldızlı gümeler de keyif yaparken suya konan ördeği mazgaldan ateş edip avlamak istiyor.  Benim anlayışıma göre bu avlanma şeklini doğru bulmuyorum.
Şimdi gelelim asıl meseleye güme avının serbest bırakılmasını isteyenler diyor ki güme kurulması izni karşılığı devlete gerekirse bir bedelde ödeyelim. Bu avcılar çoğu yabantv ve Ömer Borovalı yı bunlar avcılığı paralı yapmak istiyorlar fakir fukara avlanamasın sadece zenginler avlansın istiyorlar diye eleştiriyorlar.  Bu ne yaman çeliş ki değil mi? 

Dilediğin gibi av yapabilmek için kendi avlağını kendin oluşturup avını üretmen gerekir. Size aşağıda bir örnek video göstereyim. Su kuşları için yapay göl oluşturulması ve doğal habitat kurulmasını hizmeti veren firmanın tanıtım filmi

Amerikalı takır, takır av vuruyor ama onun arkasında o ortamı hazırlayan yatırımlar var.
Bu konu da çok şey söylenir.  Dilekçe üzerine bakanın talimatı ile toplantı düzenleniyor. Trakya’daki dernekler telefonla davet ediliyor ancak toplantının gündemi konusunda bir bilgilendirme yok. Ben toplantıda gündem hakkında bilgimiz olmadığını dile getirdim. Bakanlığın sitesinden de bir duyuru yapılmadığını belirttim. Bu nedenle kurumsal  bir görüş bildiremeyeceğimizi söyledim. Zaten bakanlık yetkilisine bu konu da kendilerinin kusurlu olduğunu ancak bakanın emri gereği acele etmelerinin buna neden olduğunu söyledi. Ben bunları söylerken bazı avcılar bizim haberimiz var diyerek tepki gösterdiler. İmza toplanmasından Tekirdağ merkezdeki hiçbir avcı derneğinin bilgisi yoktu herkes toplantı daveti ile haberdar oldu. İmza verenler avcımıdır değimlidir onu sorgulamakta benim değil bakanlığın görevidir.
Trakya avcıları forumu çevreye duyarlıdır. Doğa Derneği Taksim Manifestosu yayınlayan tek avcılık forumudur.
http://www.trakyaavcilari.net/forum/index.php?topic=293.0

Ben şahsen güme avcılığına karşıyım ancak bu konuda farklı düşünen arkadaşlarada saygı göstermek ve görüşlerini yayınlamak durumundayım.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2013, 13:34:49 Gönderen: Nedim Çalım »
05 Nisan 1955 Tekirdağ

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2013, 14:13:55 »
Güme avcılığı konusunda çok mail alıyorum. Güme avının sersebest bırakılmasını isteyenler kadar istemeyenler de var içinde. Kimi güme avcına karşı olduğumuz için kızıyor. Kimi teşekkür edip bilgi istiyor. Kimseye özel cevap yazmamaya özen gösteriyorum. Düşüncelerini yazmaya korkanlara cevap vermeyeceğim.

Güme avcılığı bugün ki yasal mevzuatımıza göre idari kararla serbest bırakılabilir mi?

Önce 4915 sayılı kanunun 6 maddesini bir okuyalım
Avlanma esas ve usulleri
Madde 6 - Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silâh, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır.
Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. Eğitilmiş hayvanlarla ve mücadele kapsamında kullanım yeri, şekli ve özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenecekler dışında kara, hava araçları ve yüzer araçlarla, ses, manyetik dalga, ışık yayan araç ve gereçler, canlı mühre, tuzak, kapan ve diğer benzeri araç, gereç ve usullerle avlanılamaz. Avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulundurulması ve satışı yasaktır. Özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz.

Yasaya göre gümenin biçimini belirleme MAK yetkisinde.  Birde milletler arası imzalanmış bir sözleşme var

Resmî Gazete ile yayımı : 17 î 12 . 1966 - Sayı : 12480
18 EKİM 1950 DE PARİS'TE İMZALANAN «KUŞLARIN HİMAYESİNE DAİR MİLLETLERARASI SÖZLEŞME»
http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/KANUNLAR_KARARLAR/kanuntbmmc050/kanuntbmmc050/kanuntbmmc05000797.pdf
Ben bunların arkasından dolanırım derlerse  güme avı serbest olur.
Olur ama Çevre ve hayvan koruma gönüllü kuruluşları bunu idari yargıya taşırlarsa önce tedbiren sonra tümden yasaklanır.

« Son Düzenleme: 11 Ekim 2013, 14:18:01 Gönderen: Nedim Çalım »
05 Nisan 1955 Tekirdağ

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2013, 14:36:32 »
Bu işin doğrusu bana göre şu:
Bakanlık AVBİS sisteminde bir anket düzenlesinler. Avcılar TC ve Avlanma Pul numaralarıyla girip oyunu kullansın. En sağlıklısı bu, avcıların çoğunluğunun görüşü alınmış olur.

Çoğunluğun katıldığı her düşünce doğrumudur o ayrı bir tartışma konusu. Mesela Teyiple bırdırcın ördek avı serbest bırakılsın mı? Anketinin ben %100 evet çıkacağını biliyorum. Gece farla av yapılsın mı  anketininde %100 hayır çıkacağını biliyorum. Bu toplumsal bilinçle ilgili bir konu.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2013, 23:42:04 Gönderen: Nedim Çalım »
05 Nisan 1955 Tekirdağ

Nedim Çalım

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2014, 14:29:28 »
Merkez av komisyonu Sözde güme kurulmasına (avcılığına değil) deneme amaçlı izin verdi.
Pekiyi nerde? Kendi özel mülkünde. avcılar biz avlanırken üşüyoruz bize avcılık için değil ısınmak için izin verin dedi onlarda avcılar üşümesin diye izin verdiler. Ama bir koşulla sahipli arazi olacak. İmza veren 10.000 kişiden kaçının avlakta arazisi var. Avcılar devlet yerse diye kendince bir senaryo yazdı. Devlet yemedi. Bugün ki koşullarda güme avcılığı doğru değil. 3-5 kişi maalesef kendi menfaatlerine göre avcı kitlesini kullanmaya çalıştı.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Yasaklanan Avlanma Araç ve Gereçleri, Yasak Avlanma Usulleri
Avlanmada Kullanılması ve Bulundurulması Yasaklanan Araçlar, Gereçler ve Özellikleri ile Avlanma Esasları
Madde 9- (1) Yasaklanan araç, gereç ve avlanma esasları;
a) ....
Avlanma amacı dışında da olsa canlı mühre ve çığırtkanlar, avlaklarda vasıta içinde ve açıkta her ne koşulda olursa olsun bulundurulamaz.

ğ) Sulak sahalarda; saz, kamış, diken, ot, çuval vb. şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık gümeler hariç, özel mülkiyetteki araziler de dâhil, her türlü üstü kapalı, korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz.
Ancak 2014-2015 av dönemine mahsus olmak üzere deneme maksadıyla; avcılar sulak alanlarda soğuktan korunmak için aşağıda belirtilen kurallara uymak koşuluyla üstü kapalı barınakları kullanabilirler.
- Sadece sahipli arazilerdeki barınak kullanılabilir. Her bir sahipli arazide ancak bir adet barınak bulunabilir.
- Kullanılacak barınaklar avcı dernekleri ve il şube müdürlüklerince numaralandırılır ve kayıt altına alınır.
- Herbir barınaktan en fazla üç avcı faydalanabilir.
- Seyyar nitelikli barınaklar ve toprak altına gömülü şekilde yapılan barınaklar avcılıkta kullanılamaz.
- Barınaklarda sadece sabit pencere olabilir, içerisinden ateş edilmesini sağlayan mazgallar bulunamaz.
11
- Barınaklar avlanma amacıyla kullanılamaz. Barınak içerisinde tüfekler kılıfında ve boş olmak zorundadır.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2014, 14:38:51 Gönderen: Nedim Çalım »
05 Nisan 1955 Tekirdağ

TRAKYA AVCILARI FORUMU

« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2014, 14:29:28 »